Google Analytics

Google Analytics ile Ziyaretçilerinizi Anlamak

 

Ziyaretçilerinizi anlamak e-ticaret sitenize dair en önemli verileri size sunacak mükemmel bir yöntemdir. Sitenizde sunduğunuz hizmetlerden, sattığınız ürünlerden tamamen bağımsız olarak, hatta pazarlama faaliyetlerinizi ne yönde sürdürdüğünüzden de bağımsız olarak ziyaretçilerinizi analiz ederek anlamaya çalışmak size bambaşka bakış açıları kazandıracak ve markanızı güçlendirecek adımlar atmanıza yardımcı olacaktır.

Gelişen teknoloji sayesinde artık ziyaretçilerimiz hakkında detaylı bilgi sahibi olmak eskisinden çok daha kolay. Birçok farklı program, ya da araç kullanarak sitemizdeki her hareketi takip edebilir, raporlar oluşturarak karar alma süreçlerinde kullanabilir, müşterilerimize daha iyi bir site deneyimi sunabiliriz.

Şüphesiz bu araçların en başında Google Analytics geliyor. Üstelik birçok uygulamanın ya da online aracın aksine Google Analytics tüm detayları ile ücretsiz olarak kullanımımıza sunuluyor. Google tarafından sunulan kod parçasını (script) bir kez sitemizin ilgili alanlarına doğru olarak eklediğimizde artık onlarca farklı veriyi takip etmeye başlayabiliriz. Burada dikkat etmeniz gereken bir nokta kod parçasını ilk yerleştirdiğiniz günden sonra veri birikmesi ve verilerin anlamlı olabilmesi için acele etmeyerek bir süre beklemek. Bu süre sitenizin günlük ziyaretçi sayısına göre değişmekle birlikte kanımca en azından 15 gün beklemekte fayda var.

Google Analytics sayesinde e-ticaret sitemize dair edinebileceğimiz çok önemli bazı noktalara kısa başlıklar halinde bakalım.

 

Google Analytics ile Edinme Analizi

Edinme bilgileri size sitenize ziyaretçilerinizin nasıl ulaştığını açıklar ve ulaştıktan sonraki hareketleri hakkında bilgi verir. Sitenize gelen ziyaretçilerin ne kadarının direkt olarak alan adınızı yazarak geldiğini, ne kadarının organik ziyaretçi olduğunu veya sosyal ağlardaki paylaşımlarınızdan yararlanarak sitenize ulaştığını bu yolla öğrenmiş olursunuz.

Elbette Google Analytics bu detayları size verirken kullanım verileri ile de birleştirerek en önemli veri grubunu oluşturur. Bu sayede hangi kanaldan gelen ziyaretçilerin e-ticaret sitenizde daha fazla zaman geçirdiklerini, daha fazla sayfa gezdiklerini ya da okuduklarını raporlayabilirsiniz. Örneğin e-mailing yaparak gelen ziyaretçilerinizin daha verimli sonuçlar doğurduğunu görüyorsanız onlara özel pazarlama planları geliştirebilirsiniz.

 

Google Analytics ile Davranış Analizi

Davranış istatistikleri size site ziyaretçilerinizin sitenizdeki davranışları hakkında çok önemli bilgiler verir. Sitenizin en çok ziyaret edilen sayfasının ya da en çabuk terkedilen sayfasının hangisi olduğunu bu yolla inceleyebilir, müşterilerinizin ne aradıklarını analiz edebilirsiniz. Google Analytics bu bölümde bize zayıf sayfalarımızı güçlendirmek ve ilgi çekici hale getirmek için eşsiz bir bilgi kaynağı sunuyor. Davranış Akışı raporu ile ziyaretçilerimizin site içindeki gezintisini görselleştirirken site içindeki arama terimlerine kadar çok önemli bilgiler bu bölümde yer alıyor.

 

Google Analytics ile Kitle Analizi

Sitenizi ziyaret eden müşterilerinizin yaş, cinsiyet, lokasyon, ilgi alanları ve hatta kullandıkları cihaz ve tarayıcı bilgilerini size sağlayan Kitle Analizleri sayesinde çok önemli kararlar vermeniz mümkün. Hangi yaş grubu alışveriş yapmaya daha meyilli, hangi yaş grubu sitenizi hemen terkediyor? Erkekler mi kadınlar mı sitenizde daha fazla zaman geçiriyor? Ya da mobil cihazlardan yapılan alışveriş sayısında zaman içinde artış var mı gibi önemli veriler bu sekme altında toplanıyor.

 

Özet

Sitenizi mobil cihazlardan ziyaret eden kadın müşterilerinizin en çok ilgilendiği ürün sayfalarını biliyorsanız belki o sayfalarda kadınlara yönelik bir pop-up ile onlara özel bir teklif sunabilirsiniz. Ya da İstanbul’dan gelen ziyaretçileriniz daha az alışveriş yapıyorsa onları ikna etmekte eksik kalıyorsunuz demek olabilir. Eticaret sitenizin ziyaretçilerini anlamak sadece başlangıç. Google Analytics’in size ücretsiz sunduğu yüzlerce bilgiyi inceleyip planlarınıza entegre etmiyorsanız bu verilerin hiçbir yararı yok. Sitenizi geliştirmek ve yaptığınız analizler doğrultusunda ziyaretçilerinizi ikna edebilmek için veriyi analiz etmeli ve analiz sonuçlarına göre eyleme geçmelisiniz. Bu süreci hiç sonlandırmadan sürekli hale getirmelisiniz.

 

 

 

Etiketler

Leave a comment

Hakkımızda

İnternet sektörünün dinamik yapısı içinde en iyi hizmeti en uygun koşullarda sağlayabilmek amacıyla altyapı çalışmalarına büyük önem göstererek, sektörde yenilik ve teknoloji kullanımı konusunda öncü olmayı ilke edinen Yaka Yazılım bir Bilişim, Tasarım ve Yazılım geliştiricisidir. Yaka Yazılım, kurulduğu günden itibaren müşteri memnuniyetini ve karlılığını daima ön planda tutmuştur. Ürettiği çözümlerin güncel ve yaşayan projeler olmasına özen göstermektedir. Sektörün en büyük sıkıntısı proje sonrası bakım ve destek sorununu da ortadan kaldırıp verdiği desteği yine müşteri memnuniyeti ile kanıtlamanın haklı gururunu yaşamaktadır.

E-Bülten

Back to Top

× Nasıl yardımcı olabiliriz?